piątek, 11 kwietnia 2014

Blaski i cienie życia w tropikach: deszczyk i jego konsekwencje

 [oj, będzie padać...]

Ha! Przyznajcie się! Już dawno położyliście krzyżyk na tym blogu sądząc, że już na pewno nic się na nim nie pojawi! Otóż nie! ^^ Może i chwilę to trwało, ale powracam z nowym artykułem: dawno obiecaną kontynuacją serii „Blaski i cienie życia w tropikach”.

Dziś będzie o wodzie. Jej dużych ilościach. Lejącej się z nieba, porów skóry, oblepiającej, klejącej, spływającej po ścianach i ograniczającej widoczność. Będąc w tropikach po pewnym czasie zaczynasz się zastanawiać, czy woda to rzeczywiście źródło życia, czy wymysł szatana na przemyślne tortury… No cóż. Wszystko zależy od tego, jak bardzo lubicie się pocić.

Jeśli przydarzy Wam się przybyć do Azji południowo-wschodniej późną wiosną lub latem, obecność wody w powietrzu uderzy w Was już w pierwszej sekundzie po wystawieniu członków poza bezpieczne i klimatyzowane pomieszczenia lotniska. Powietrze jeszcze nigdy nie było tak namacalne i przyjazne, gdyż w jednej chwili poczujecie się porwani w jego lepkie objęcia, albo nawet oblizani, jeśli jesteście jedynymi z tych, co to pocą się bardziej obficie.

 [mój normalny widoko z okna]

[oraz "wilgotna" wesja]

Niestety, przed wszechogarniającą wilgocią i upałem nie ma ucieczki. Trzeba polubić stan permanentnego przepocenia, albo spadać do domu. Mi tam nie przeszkadza lepienie się do siebie samej a nawet lubię to uczucie, kiedy pot spływa wartką stróżką po plecach. No cóż, różne są zboczenia, prawda?

Prysznic niewiele pomaga, gdyż już w pierwszej chwili, kiedy zakręcicie kurek z chłodną wodą, znów poczujecie na skórze owe wilgotne macki. Jedynym ratunkiem jest nie opuszczanie klimatyzowanych pomieszczeń. Gorzej natomiast, jeśli zdarzy Wam się zamieszkać w domu pozbawionym takiego luksusu jak klimatyzator (co mi się przydarzyło w lipcu w Wietnamie). Jest to doznanie zarezerwowane tylko dla tych, którzy spragnieni są silnych doznań.

Lejący się po oczach, brodzie i pośladkach pot nie jest jednak głównym problemem tropików. W Chinach przyszło mi mieszkać przez pół roku w małym miasteczku na południu, przecudnie położonym wokół niezliczonych jezior. Wokoło górki, w dole błękitna woda, kolorowe parki na co drugim skrzyżowaniu, stare świątynie tu i ówdzie. Pięknie. Tyle tylko, że przez te cholerne jeziora mikroklimat Yangjiang potrafi dać w kość jak nic innego.

[niewinnie wyglądające jezioro w Yangjiang]

Szczególnie późną wiosną poziom wilgoci w powietrzu osiąga absurdalny poziom. Woda po prostu materializuje się z nicości. W niektóre dnie, choć bynajmniej w moim mieszkaniu nie było dziur w dachu (nade mną było jeszcze z jakieś 10 innych pięter), podłogi zroszone były wilgotną mgiełką, a z wszystkich płaskich i śliskich powierzchni ściekały stróżki wody. Kilka razy dziennie musiałam wtedy ścierać kałuże tworzące się pod drzwiami, lodówką i kafelkami w kuchni.

W takich warunkach natura upomina się o swoje bardzo szybko. Nie ma chyba takiej rzeczy poza papierem toaletowym, która w którymś momencie nie porosłaby mi pleśnią. Nie używasz butów przez tydzień? No cóż… Jeśli nie przeszkadza ci zielony meszek na czarnych kozaczkach, wciąż możesz je przecież nosić. Wiszące w szafie bluzki, a w szczególności moja zimowa kurtka co kilka dni musiały obywać karną kwarantannę na balkonie w palącym słońcu, bo również stawały się niepokojące kosmate.

 [futerko...]

Nigdy nie zapomnę mojego zdziwienia, gdy któregoś dnia szukałam czegoś na półkach z moimi ubraniami i natrafiłam nagle na szare spodnie. Hmmm… Myślę sobie… Przecież ja nie mam szarych spodni. Wyciągam znalezisko, i cóż to? Spodnie owszem i moje, ale przed kilkoma tygodniami były jeszcze czarne…

Taki sam los spotyka wszelkie produkty spożywcze. Nie ma najmniejszego sensu robić większych zapasów, bo i tak trzeba będzie je oddać matce pleśni na pożarcie. Wielkie było moje zdziwienie, gdy kupiłam sobie paczkę makaronu i po 3 dniach znów chciałam sobie ugotować na obiad kluseczki. Niestety, wcale nie planowałam sosu grzybowego do tego makaronu.

[mniam mniam!]

W tropikalnym klimacie słowo „deszcz” nabiera zgoła innego znaczenia. W sezonie monsunowym zazwyczaj raz dziennie zdarzają się ulewy, trwające pół do godziny oberwania chmury, po których znów pojawia się słońce, zabierające do atmosfery dużą część wody, która to dopiero spadła na ziemię. Takie monsunowe deszcze łoją skórę lepiej niż silny prysznic i w przeciągu ćwierci sekundy potrafią zmoczyć do gaci. Czasem zdarza się, że taki deszczyk trwa ciut dłużej, a do pracy tudzież szkoły jakoś trzeba dotrzeć. Idąc za przykładem lokalnych mieszkańców nauczyłam się techniki przemieszczania się w strugach lejącej się wody. W takie dnie wszyscy bez wyjątku, czy to babcie, czy szanowni biznesmeni, podwijają nogawki aż do połowy ud, albo zadzierają kiece, biorą obuwie pod pachę i z parasoleczką brną poprzez rwące strumienie, płynące ulicami i chodnikami.

[no, może aż tak zadzierać nie trzeba ;)]

Jednego dnia, jakoś w maju zeszłego roku, lało w Yangjiang niemiłosiernie cały dzień. Jakimś cudem dotarłam do pracy, nie zmieciona przez szalejący ulicami potok i smagający wiatr. Szkoła, w której pracowałam, znajdowała się na drugim piętrze kamienicy. Gdy poszłam do łazienki co nie co się osuszyć, przywitał mnie bulgocący gejzer, bijący z odpływu w łazienkowej podłodze. Tego dnia jedna z części miasta została totalnie zalana, a ludzi ewakuowano z domów pontonami. Szczęśliwie, ja mieszkałam na 18-piętrze i na niewielkiej górce, więc mnie szczęśliwie nie dotknęła klęska żywiołowa.

[deszczyk w Yangjiang]

[akcja ratunkowa]

Czy da się żyć w takim klimacie? A pewnie, że tak. Do wszystkiego można się przyzwyczaić i ze wszystkim poradzić. Po utracie kilku dóbr na rzecz matki natury, nauczyłam się, że nie noszone za często buty najlepiej trzymać na balkonie, gdzie przygrzewa słoneczko, do szafy można kupić specjalne wilgocio-pożeracze (takie torebeczki śmieszne), żywność zamykać w hermetycznych pudełkach, a nad wodą lejącą się po ścianach i plecach trzeba po prostu przejść do porządku dziennego. Są też pożytki płynące z permanentnego siedzenia w łaźni parowej: moja skóra nigdy nie była tak dobrze nawilżona jak w Yangjiang i to be użycia żadnego kremu czy balsamu! Ha!

Poprzedni odcinek „Blasków i cieni życia w tropikach” do przeczytania tutaj (the karaluch edyszyn!).

8 komentarzy:

 1. ciekawe poczta podobało mi się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Stęskniłam się za Twoimi wpisami ;) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. postaram się zatem nieco bardziej regularnie pisać :)
   Również pozdrawiam!
   Miłego weekendu!

   Usuń
  2. obiecanki cacanki a głupiemu radość :|

   Usuń
 3. wreszcie!
  świetny artykuł :D
  i trzymam za słowo z tym regularnym pisaniem - byle nie była to reguła raz na pół roku :>

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam twoje artykuły *.* rewelacyjnie się je czyta . Wytrwałości w pisaniu :3 Jesteś już w Polsce ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem, czy ty po protu tak długo piszesz, że się wyrobiłaś, czy to jakiś cudny dar, ale mogę czytać obsługę pralki, jak tylko będzie twojego autorstwa ;) Super!
  Też jestem ciekawa czy bawisz aktualnie w naszym nadwiślańskim kraju czy znowu cie gdzieś nosi :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. aż się zarumieniłam ^^ Dzięki
   coś tam sobie skrobię od momentu, kiedy w przedszkolu nauczyli mnie literek, więc pewnie trochę w tym "wyrobienia się" ale ja lubię wierzyć, że to jednak cudny dar :D
   obecnie nie ma mnie w kraju, ale tym razem nie są to żadne egzotiki ;)
   Ino nasi zachodni sąsiedzi
   Pozdrawiam!

   Usuń